Dusia

Dzūkijos jūra vadinama Dusia yra didžiausias ežeras pietvakarių Lietuvoje. Pagal dydį tai trečias ežeras šalyje, tačiau dėl savo gylio pagal sukaupto vandens tūrį (0,34 kubinio kilometro) ji nedaug nusileidžia tik beveik dvigubai didesniam Drūkšių ežerui. Dusios ežeras yra vienas patraukliausių ežerų poiliautojams: jos krantai lygūs, smėlėti, tik rytinėje dalyje daugybė krantams tvirtinti suvežtų stambių akmenų. Atabradas seklus ir platus – išties galima kaip jūroje bristi keliasdešimt metrų, o ežeras gilėja labai pamažu. Smėlėtas švarus dugnas taip pat labai patrauklus poilsiautojams. Dusia taip pat yra vienas skaidriausių ežerų, vandens skaidrumas – iki 5-6 metrų. Tad plaukiant valtimi galima apsigauti, mat žiūrint iš viršaus atrodo lengva bus pasiekti dugną, tačiau įšokus į vandenį supranti, kad tai tik iliuzija.

Dusia svarbi ir migruojantiems paukščiams – rudenį ir žiemą, kol ežeras neužšalęs, čia būriuojasi tūkstančiai įvairių vandens paukščių. Šiaurinėje dayje esančioje Kojos įlankoje nemaži nendrynų plotai, tad čia gausu ir perinčių vandens paukščių.

Į rytus tyvuliuoja dar du dideli ežerai – Metelys ir Obelija. Visi trys saugomi Metelių regioniniame parke.

Dusios krantai vaizdingi, įvairūs, daug kalvų, kaimų. Į pietus nuo ežero iškyla aukštos kalvos, kylančios virš Dusios daugiau nei 80 metrų, tad nuo jų matomas įspūdingas vaizdas į šį nuostabų ežerą. Vienas geriausių būdų pažinti Dusią ir jos krantus – apeiti ežerą mūsų siūlomu maršrutu.